Αποστολέας Θέμα: Δοκιμές  (Αναγνώστηκε 18073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 08:13:39 μμ »
Χρηστο δεν υπαρχει περιπτωση...

Δεν μου αρεσει καθολου.


Sent by someone else.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος criskoup

  • Paneristi 45mm
  • ***
  • Μηνύματα: 167
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 03, 2018, 08:54:59 μμ »
Ok
Γούστα είναι αυτά !
Εμένα μου αρέσουν ως καλοκαιρινή option πάντως .
Ένα shark (φοβερά κι αυτά) τότε που είναι και αδιάβροχο ?
PAM 320
Omega seamaster 225450
Suunto xlander

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 31, 2018, 10:51:16 πμ »
Στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Σκωτία, έκανα και μια βόλτα στα μαγαζιά να δω τι υπάρχει από ρολόγια.

Πολλές μάρκες και μεγάλο στοκ ρολογιών.
Panerai δεν βρήκα στη Γλασκώβη, παρά μόνο στο Εδιμβούργο.
Η βιτρίνα σχετικά λιτή, γύρω στα 8-9 ρολόγια και κανένα από αυτά LE.
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον το 682, το οποίο δεν είχα ξαναδεί από κοντά.

Φυσικά μπήκα να το δοκιμάσω.
Φωτογραφίες δεν τράβηξα, ούτε ζήτησα πληροφορίες για άλλα μοντέλα που πιθανόν είχαν στο μαγαζί.
Είναι πολύ ωραίο ρολόι, χωρίς να εκπέμπει τίποτα όμως από το DNA της Panerai.
Στο χέρι δεν φαίνεται μεγαλύτερο από ένα κεραμικό Submariner.


Βολικό ρολόι για κάθε μέρα και όμορφο, αλλά δεν ξέρω πόσο Panerai είναι...







Φωτογραφία από το νετ
https://hodinkee.imgix.net/uploads/images/1508766447316-47iek33uvb7-67b6be476464fee78da45e0bd702bfa1/Panerai-Luminor-Submersible-1950-42mm-19.jpg?ixlib=rails-1.1.0&auto=format&ch=Width%2CDPR%2CSave-Data&fit=crop&fm=jpg&q=55&usm=12&w=820&s=55733046ff2e97b3e885a359297c7cf2
Δοκιμές
Δοκιμές
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 13, 2019, 10:17:12 μμ »
Άντε ξανά από την αρχή... 8)

Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω μια βόλτα από το AD για να κάνω τις δοκιμές μου.
Είχε προηγηθεί τηλεφώνημα πως έχουν παραλάβει νέα κομμάτια, επομένως ένας λόγος παραπάνω... ;)


To 380 πέρασε σε άλλα χέρια, το ρολόι των 30 είναι στο δρόμο κι έρχεται, το 114060 αρχίζει και χάνει πόντους για να παραμείνει στην κατοχή μου.

Μέχρι στιγμής έχουν περάσει από μένα, τα 590, 372, 630, 380.
Όλα εξαιρετικά και μάλλον όλα από αυτά θα μπορούσαν να είναι keepers. Ακόμη και το λευκό 630 :m0121:


Ας πάμε στο προκείμενο όμως... :D





Το συγκεκριμένο ρολόι αν και δεν είναι το κλασσικό Panerai, μου αρέσει πάρα πολύ.
Υπάρχει ακόμη διαθέσιμο, SE του 2017 στα 1000 κομμάτια. Αν είχε τεχνικά χαρακτηριστικά κλασσικού Panerai δεν θα το συζητούσα καν.
Αυτά τα 50m υδατοστεγανότητας μου κάθονται στο λαιμό.

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/14/70/09/8/1470098.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές




Το ρολόι για το οποίο πήγα βασικά.
Ένα ρολόι που περίμενα από την παρουσίαση του στη SIHH 2018. Άργησε πολύ να φτάσει στους AD και δυστυχώς από κοντά με άφησε σχετικά αδιάφορο. Θα του δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά μάλλον δεν θα είναι η επόμενη μου επιλογή.

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/16/90/29/9/1690299.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές




Το συγκεκριμένο ρολόι μου έχει κάνει "γκελ" από όταν βγήκε. 44mm αλλά βαρβάτο, flyback, σίγουρα ασυνήθιστη επιλογή.
Μου αρέσει πολύ. Στα 12.000€ βέβαια που έχει retail, παίζει και το 233 επίσης έχει πάρα πολλά δυνατά σημεία.

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/15/25/03/1/1525031.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές





Μην ψαρώνετε, υπήρχε και το δοκίμασα. Ωραιότατο, αλλά στα 25.900€, και που το δοκιμάσαμε πολύ μας ήταν :D
Με rubber strap είναι πολύ πιο ευκολοφόρετο από όσο φαντάζεστε.

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/14/62/70/6/1462706.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές




Υπήρχε στο μαγαζί, αλλά το είχαν πίσω γιατί ήταν κρατημένο και δεν μπήκα στη διαδικασία να το βάλω.
Στο website της Panerai, είδα ότι η τιμή κατέβηκε ξανά στα 9.900€. Το ανεβοκατεβάζουν?? :D
Τρόμαξα λίγο από το γνωστό thread που το δείχνει με σπασμένο lug και ισχυρισμό του ιδιοκτήτη του ότι έγινε χωρίς να έχει ιδέα το πως.
Μου αρέσει πολύ όμως...

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/14/45/89/0/1445890.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές








Πάντα στο μυαλό μου παίζει και το σενάριο να βρεθεί ένα καλό, full set 005 ή 000 το οποίο θα αποτελέσει βασικό ρολόι/keeper της συλλογής.
Αλλά αυτό είναι θέμα τύχης.




« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2019, 10:55:11 μμ από Stratos »
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 14, 2019, 11:28:59 πμ »

Υπήρχε στο μαγαζί, αλλά το είχαν πίσω γιατί ήταν κρατημένο και δεν μπήκα στη διαδικασία να το βάλω.
Στο website της Panerai, είδα ότι η τιμή κατέβηκε ξανά στα 9.900€. Το ανεβοκατεβάζουν?? :D
Τρόμαξα λίγο από το γνωστό thread που το δείχνει με σπασμένο lug και ισχυρισμό του ιδιοκτήτη του ότι έγινε χωρίς να έχει ιδέα το πως.
Μου αρέσει πολύ όμως...

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/14/45/89/0/1445890.png.transform.global_square_image_500.png
Δοκιμές
Δοκιμές







Μίλησα με τον AD κι αυτός με τη σειρά του με το Giamma.

Στην επιλογή χώρας "Ελλάδα" το έβγαζε 9.900€, σε οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα το έβγαζε 12.900€.
Έχει γίνει λάθος στο website δυστυχώς.
Η τιμή του παραμένει στα 12.900€
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:13:21 μμ »
Αυτό το θέμα πρέπει να μείνει ζωντανό :D :D
Το θεωρώ κάτι σαν προσωπικό ημερολόγιο.

Δεν έκανα δοκιμές αυτή τη φορά, όμως έχοντας πολύ χρόνο και λίγη δουλειά τους τελευταίους μήνες, έκανα πολλές σκέψεις.

Εδώ και λίγους μήνες έχω το 000, το οποίο όμως έχει φορεθεί ελάχιστα και για λίγες ώρες κάθε φορά.
Κατά τη διάρκεια της καραντίνας φορούσα αποκλειστικά το seiko 007, το οποίο αντικατέστησα στον καρπό μου με ένα turtle που πήρα πριν λίγες μέρες.
Αυτή η τριάδα είναι στο "rotation"από αρχές Μαρτίου μέχρι σήμερα.

Η αλήθεια είναι πως η όλη κατάσταση με αποθάρρυνε λίγο και με έκανε να δω με διαφορετικό μάτι πολλά πράγματα.
Πόσο εύκολο είναι τελικά, από τη μια στιγμή στην άλλη, να αλλάξουν τα πάντα και να πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά που μέχρι χτες δεν σκεφτόμασταν.

Ας πάμε όμως στο παρασύνθημα...

Μετά την πρόσφατη παρουσίαση που μας έκανε η Panerai, κατέστη σαφές πως πλέον έχουμε αλλαγή εποχής.
Άλλη λογική και φαινομενικά διαφορετική στόχευση αγοραστικού κοινού.

Αρχές του χρόνου, είχα καταλήξει στο να κυνηγήσω να φτιάξω τριάδα 114060, 000/372, Moonwatch.
Με όλη αυτή την κατάσταση που δημιουργήθηκε η αλήθεια είναι πως οι σκέψεις για νέες αγορές έχουν παγώσει.

Όμως με προβληματίζει το ότι σταματούν τα κουρδιστά Luminor.
Δεν είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο και αυτό αλλάζει λίγο τα σχέδια.

Αυτή τη στιγμή ρολόγια υπάρχουν και μπορούν να αγοραστούν σε καλές τιμές.
Για πόσο όμως?

Once a Paneristi, always a Paneristi

_batman_

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 02, 2020, 08:26:25 μμ »
Στράτο ωραιο ποστ και γενικά συμφωνώ!! εγώ για rolex δε με βλέπω! Θέλω πριν αλλάξει ο χρόνος να έχω πάρει μόνο ένα  372

Να δούμε!!

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 02, 2020, 09:10:41 μμ »
Δημητρη η αληθεια ειναι πως το ποστ αυτο, αφενος ειναι μια γραπτη εκφραση των σκεψεων μου αλλα θα ηθελα να ειναι κι ενα εναυσμα ρολογοκουβεντας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once a Paneristi, always a Paneristi

_batman_

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 02, 2020, 09:20:26 μμ »
Δημητρη η αληθεια ειναι πως το ποστ αυτο, αφενος ειναι μια γραπτη εκφραση των σκεψεων μου αλλα θα ηθελα να ειναι κι ενα εναυσμα ρολογοκουβεντας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί όχι!!

Εγώ μόλις έρθει το 372 νομίζω ότι έχω φτάσει στο "τέλος"  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2903
Απ: Δοκιμές
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 02, 2020, 10:11:23 μμ »
Γιατί όχι!!

Εγώ μόλις έρθει το 372 νομίζω ότι έχω φτάσει στο "τέλος"  ;D

Μήτσο, εσύ τις δοκιμές σου τις έχεις κάνει?
Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα refs.
Once a Paneristi, always a Paneristi