Αποστολέας Θέμα: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών  (Αναγνώστηκε 535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 02:37:42 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

Τα ρολόγια πλέον απολαμβάνουν μεγαλύτερη δημοφιλία από ποτέ, οι τιμές είναι στα ύψη και οι κακόβουλοι είναι πλέον γνώστες και παραμονεύουν.
Βλέπω πολύ συχνά σχόλια και συζητήσεις για το πως κάποια ρολόγια πλέον δε φοριούνται δημόσια γιατί αποτελούν πόλο έλξεις για επιτήδειους, για το ποια μέρη του κόσμου είναι τα πιο επικίνδυνα και γενικά μια κουβέντα που δημιουργεί εύλογα ερωτήματα...

Στην Αμερική και ίσως στην Ασία, τα ρολόγια ασφαλίζονται. Νομίζω πως και στην Αγγλία γίνεται.
Δεν το έχω ψάξει σε βάθος, αλλά δεν μου είναι απολύτως κατανοητό. Πως διασφαλίζεται η ασφαλιστική?
Υπάρχει κάποια ασφαλιστική στην Ελλάδα που να το κάνει?

Καλό θα ήταν να κάνουμε και μια κουβέντα για την ασφαλή φύλαξη, αλλά δεν ξέρω πόσο θέλει να ανοιχτεί ο καθένας όσον αφορά αυτό το σκέλος.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8487
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 02:55:48 μμ »
Ενδιαφέρον θεμα Στρατο, θα ήθελα κι εγω να μάθω αν και με ποιους όρους ασφαλίζονται ρολογια απο τις ασφαλιστικές εταιρείες.

Προσωπικα, εδώ και πολλά χρονια, ειμαι σταθερός στη χρήση θυρίδας, όπου αισθάνομαι απόλυτα ασφαλής.
Ενα ρολοι που φοράω, τα υπολοιπα στην τράπεζα και ειμαι ήσυχος.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2054
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 05:04:35 μμ »
Ασφαλίζονται και Ελλάδα. Το μόνο σίγουρο. Το κάνει ένας φίλος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η ασφαλιστική τα ασφαλίζει σε retail τιμές. Αν θες κάτι παραπάνω τότε πρέπει να τα εκτιμήσει κάποιος ειδικός ( που βέβαια δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι) αλλά αν θέλετε ρωτάω και σας λέω..
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
. Αυτό που ξέρω ακόμη είναι ότι ασφαλίζονται για κλοπή από χέρι αλλά και από σπίτι είτε τα φοράς εσυ η κάποιος δικός σου σε Ελλάδα και Ευρώπη. Βέβαια όσο πιο πολλά προσθέτεις αλλάζει το ασφάλιστρο. Το οποίο από όσο που είπε δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλό.
Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες μπορώ να ρωτήσω και να σας ενημερώσω. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 08:25:15 μμ »
Ενδιαφέρον θεμα Στρατο, θα ήθελα κι εγω να μάθω αν και με ποιους όρους ασφαλίζονται ρολογια απο τις ασφαλιστικές εταιρείες.

Προσωπικα, εδώ και πολλά χρονια, ειμαι σταθερός στη χρήση θυρίδας, όπου αισθάνομαι απόλυτα ασφαλής.
Ενα ρολοι που φοράω, τα υπολοιπα στην τράπεζα και ειμαι ήσυχος.

Σπύρο κι εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο.
Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, αλλά το θεωρώ σαν την πιο ασφαλή λύση.

Έχω ακούσει σε συζητήσεις με παιδιά του φόρουμ όλα αυτά χρόνια, διάφορες απόψεις και αρκετούς μάλιστα που τα κρατάνε και σπίτι αλλά ποτέ δεν προσπάθησα να ζητήσω λεπτομέρειες γιατί θεωρώ το θέμα αρκετά λεπτό κι ευαίσθητο.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 08:28:12 μμ »
Ασφαλίζονται και Ελλάδα. Το μόνο σίγουρο. Το κάνει ένας φίλος. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η ασφαλιστική τα ασφαλίζει σε retail τιμές. Αν θες κάτι παραπάνω τότε πρέπει να τα εκτιμήσει κάποιος ειδικός ( που βέβαια δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι) αλλά αν θέλετε ρωτάω και σας λέω..
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
. Αυτό που ξέρω ακόμη είναι ότι ασφαλίζονται για κλοπή από χέρι αλλά και από σπίτι είτε τα φοράς εσυ η κάποιος δικός σου σε Ελλάδα και Ευρώπη. Βέβαια όσο πιο πολλά προσθέτεις αλλάζει το ασφάλιστρο. Το οποίο από όσο που είπε δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλό.
Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες μπορώ να ρωτήσω και να σας ενημερώσω. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε Πάνο.
Τουλάχιστον τον πάροχο σε πρώτη φάση και το ψάχνουμε και μόνοι μας.

Προφανές θεωρώ ότι δεν μπορούν ακολουθήσουν το ρυθμό της αγοράς στις ανατιμήσεις.
Σίγουρα ξεκινάς με retail value, αλλά θεωρώ ότι θα μπορείς να κάνεις κι εκτίμηση ανά κάποιες περιόδους.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 10:41:06 μμ »
Στην Ελλάδα σήμερα ρολόγια και κοσμήματα ασφαλιζονται από αγγλική εταιρία που εκπροσωπείτε επίσημα από Έλληνα broker.
Υπάρχουν προϋποθέσεις για την κάλυψη όπως :

Απαραίτητο να υπάρχουν πιστοποιητικά με serial number. ή αναλυτική περιγραφή (αυτό αφορά κυρίως τα κοσμήματα)

Φύλαξη στο σπίτι εντός χρηματοκιβωτίου το οποίο θα είναι βιδωμένο σε σταθερό σημείο. (τοίχος ή έδαφος)

Πάντα η ανώτερη αξία ασφάλισης είναι η τιμή λιανικής την στιγμή της αγοράς του προϊόντος.

Γενικός κανόνας η ασφαλιστική εταιρεία έρχεται μετά την ζημιά να από καταστήσει το πρόβλημα όπως ήταν λίγο πριν την κλοπή.
Η υπεραξία αποτελεί πλουτισμό και δεν αποζημιώνεται.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν έγραφα - πιστοποιητικά υπάρχει δυνατότητα εκτίμησης από ανεξάρτητο εκτιμητή.


Αποσυνδεδεμένος dgl

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 10:42:10 μμ »
Στην διάθεση σας για πληροφορίες..

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Ασφάλεια και ασφάλιση ρολογιών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 04:50:00 μμ »
....Αυτό που ξέρω ακόμη είναι ότι ασφαλίζονται για κλοπή από χέρι.....

Σε περίπτωση κλοπής και του χεριού; 😂😂😂
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."