Αποστολέας Θέμα: Μετά το σερβις  (Αναγνώστηκε 1754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gcc

• Paneristi 42mm
  • *
Μετά το σερβις
« στις: Νοέμβριος 18, 2021, 10:57:31 πμ »
Χαίρετε ,
Επειδη πρωτη φορα χρειαστηκε να στειλω αυτοματο ρολοι για service

θα ήθελα τη γνώμη σας..

Έχω ενα Fortis B42 και το καλοκαιρι το έστειλα για σερβις (ηταν τοσο χάλια που είχε σταματησει να δουλευει)

Το χρονικο διάστημα για την ολοκληρωση του σερβις απο τον "τεχνικό" ηταν περιπου 2βδομαδες άσχετα που το παρελαβα μετά απο 2+ μήνες , αλλά αυτό δε μας αφορά εν προκειμένω.

Μόλις είχα παραλάβει το ρολόι και με αμοιβή περί των 280€ παρατήρησα οτι σε 1 ημέρα έχανε περιπου 2 λεπτά.
-Καλώ τον τεχνικό και του το λεω .
-Μου απαντάει οτι δεν του ειχα στειλει λουρί και ετσι δεν μπορουσε να ρυθμισει την χρονομετρία του ρολογιού .

Έπλυνα τα χερια μου κατω απο τη βρυση και συνεβει αυτό ..
-Κάλεσα τον τεχνικό μου ειπε να του το στειλω με δικα του εξοδα και να το επισκευασει , αλλά σε αυτον τον τεχνικο δεν θα ξαναεστελνα ουτε τηλεκοντρολ για να αλλαξει μπαταριες ..

Τι θα κανατε ??
https://i.ibb.co/h8fY9G4/fortis.jpg
Μετά το σερβις
Μετά το σερβις

Αποσυνδεδεμένος Centaur

• Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
Απ: Μετά το σερβις
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2021, 11:11:38 πμ »
Θα μας πεις πρώτα το gcc απο που βγαίνει :)

Εγώ στην θέση σου θα άλλαζα τεχνικό και αμέσως μετα θα έπαιρνα ένα Panerai  :m0121:
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Συνδεδεμένος Stratos

• Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2021, 12:08:21 μμ »
Χρήστο το ρολόι σου αν δεν κάνω λάθος έχει υδατοστεγανότητα 200m.
Δεν επιτρέπεται λοιπόν φρεσκοσερβιρισμένο ρολόι να πάρει υγρασία.

Σίγουρα ο τεχνικός με τα όσα λες, δεν είναι άνθρωπος που θα βγάλεις άκρη.

Καλό θα είναι να ψαχτείς αλλού.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

• Paneristi 45mm
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 09:20:27 πμ »
Καλημερα
Προφανως το ρολοι πηρε υγρασια απο λαθος του τεχνικου…
Πρεπει να σταλει αμεσα σε καποιον αλλο..
Η απορια μου ειναι γιατι ποτε στα διαφορα φορουμ δε λεμε ποιος τεχνικος εκανε το λαθος…

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Centaur

• Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 09:51:26 πμ »
Καλημερα
Προφανως το ρολοι πηρε υγρασια απο λαθος του τεχνικου…
Πρεπει να σταλει αμεσα σε καποιον αλλο..
Η απορια μου ειναι γιατι ποτε στα διαφορα φορουμ δε λεμε ποιος τεχνικος εκανε το λαθος…

Γιαννη αυτό γίνεται κυρίως γιατι δεν είμαστε δικαστήριο. Μπορεί να ισχύει αυτό που λέει παραπάνω ο ανθρωπος μπορεί και όχι. Ποιος θα μου το αποδείξει, θα ζητήσω στοιχεία; Θα φέρω και τον τεχνικό να πει την αποψή του; Αρχίζει όπως βλέπεις και γίνεται δύσκολο και ανούσιο.

Και αν κάποιος παει το ρολόι του και πει "όλα κομπλε μου έκανε φοβερη δουλεια" αλλα στην πραγματικότητα του κολλησε το ρολόι με Uhu, πώς θα προστατέψουμε αυτόν που θα διαβάσει την αποψή του;

Και γω θα ήθελα να ξέρω ποιοι γιατροί είναι οι καλύτεροι αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει (εύκολος) τρόπος, η αξιολόγηση ετσι οπως γίνεται δεν δουλεύει. Επιασες εσυ δύσκολο θέμα, έχω ασχοληθεί αρκετα :)
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος gcc

• Paneristi 42mm
  • *
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 12:48:52 μμ »
Παντως για να προλάβω , αλλά και αποσαφηνίσω δεν εχω καμία πρόθεση ούτε να παραπλανήσω ούτε να θίξω ούτε το κάνω με κάποια κακεντρέχεια .. αλλά και βασικότερο δεν ψεύδομαι , και μπορω να αποδείξω με τα email και σε ποιον το εστειλα και ποτε το εστειλα και ποτε το παρελαβα και όλα..

Επιστρέφω στο θέμα ρολόι ,

επειδή έχω δει βιντεο στο youtube οπου χρησιμοποιούν οι τεχνικοί κάποια μηχνηματα που μετρούν την χρονομετρία αλλά και την υδατοστεγανότητα ρολογιών ..

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον σωστό επαγγελματία , που να τα διαθέτει , έτσι ώστε να στείλω το ρολόι και να το παραλάβω άρτιο?

Αποσυνδεδεμένος Centaur

• Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 06:02:04 μμ »
Παντως για να προλάβω , αλλά και αποσαφηνίσω δεν εχω καμία πρόθεση ούτε να παραπλανήσω ούτε να θίξω ούτε το κάνω με κάποια κακεντρέχεια .. αλλά και βασικότερο δεν ψεύδομαι , και μπορω να αποδείξω με τα email και σε ποιον το εστειλα και ποτε το εστειλα και ποτε το παρελαβα και όλα..

Ακριβώς αυτό ΔΕΝ θελουμε να κάνεις! Γι'αυτό έγραψα κι αυτά που έγραψα, δεν έχει νόημα ούτε αξία να μας στείλεις αποδείξεις φίλε μου. Μια χαρά ρώτησες, σκοπός σου είναι να φτιάξεις το ρολόι σου και να χεις το κεφαλι σου ήσυχο. Απαντούσα όμως στον Γιάννη που ρώτησε γιατι δεν λέμε ονοματα τεχνικών.

Δεν μπορουμε λοιπον να σου προτείνουμε κάποιον τεχνικό γιατι απ'την μία θα ήταν σαν να του κάνουμε διαφήμιση κι απ'την άλλη η γνώμη μας θα ήταν υποκειμενική (αρα μπορει λανθασμένα να του κάναμε διαφήμιση).  :m0121:

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

• Paneristi 45mm
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 10:28:43 μμ »
Σορυ ρε παιδια για την αναστατωση…Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου απλα παντα ειχα αυτη την απορια…μαλλον ομως εχετε δικιο,ευκολα αμαυρωνεται  το ονομα καποιου στο ιντερνετ..Απο την αλλη ομως δυσκολα θα κατσει και καποιος να γραψει κατι καλο…

Κλεινει η παρενεθεση..Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομωςσιγουρα εχει γινει λαθος…
Υπαρχει μηχανημα που μετραει την υδατοστεγανοτητα και το τεσταρεις το ρολοι σε διαφορες ατμοσφαιρες…απο οτι γνωριζω το ρολοι θα δειξει οτι μπαζει νερα στις χαμηλες ατμοσφαιρες… Αν κανω λαθος διορθωστε με..

Τεχνικο δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω…