Αποστολέας Θέμα: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;  (Αναγνώστηκε 1603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
(Το γράφω κι εδώ γιατί ξέρω υπάρχουν άτομα που δεν μπαίνουν στο άλλο φόρουμ)

Επειδή μερικές φορές η πραγματικότητα είναι διαφορετική από αυτά που πιστεύουμε, θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους ασχολούνται με καταδύσεις κατά πόσο τα ρολόγια που εμεις ονομαζουμε καταδυτικά τους είναι χρήσιμα κι αν τα χρησιμοποιούν.

Καταρχήν νομίζω ότι υπάρχουν τρία είδη κατάδυσης:

α) Desk diving
β) Επαγγελματική καταδυση
γ) Ερασιτεχνική κατάδυση ως χόμπι

Για την πρώτη κατηγορία νομίζω και εγώ και οι περισσότεροι εδώ ξέρουμε καλά ποια είναι τα καλύτερα ρολόγια είτε αυτό είναι ένα Seiko με 50 ευρώ είτε ένα Rolex/Panerai με 15000 Ευρώ. Για τις άλλες 2 κατηγορίες όμως εχω μαύρα μεσάνυχτα. Κάνοντας ένα ψάξιμο στο νετ κατάλαβα ότι απ’την μία η τεχνολογία έχει αλλάξει τα δεδομένα με τους υπολογιστές κατάδυσης κι απ’την άλλη υπάρχουν οι παραδοσιακοί που ακόμη επιμένουν να χρησιμοποιούν απλά ρολόγια τύπου G-Shock Frogman, Citizen Aqualand, Seiko SKX007 κτλ συν κάποιον επιπλέον εξοπλισμο (αναλογικό για ενδειξη πίεσης/βάθους). Και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που χρησιμοποιούν την τεχνολογιά συν κάποιο απλό ρολόι καταδυσης ως backup.

Εδώ παρεπιπτόντως διαβάζω ότι στις νυχτερινές καταδύσεις τους βολεύουν αρκετά τα ρολόγια που έχουν lume. Και επίσης διαβασα ότι σε κάποιους βολεύει ο δευτερολεπτοδεικτης στο subdial των Panerai χωρίς να καταλάβω γιατι. Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται επαγγελματικά με την κατάδυση και κυρίως αυτοί που δουλεύουν στις ενοπλες δυνάμεις, χρησιμοποιούν σχετικά φτηνά ρολόγια, ίσως επειδή είναι αναλώσιμα και τα πληρώνουν απ’την τσέπη τους.

Μηπως τελικά όλα αυτά τα ρολόγια καταδυσης που έχουμε στο μυαλό μας δεν χρειάζονται πλεον στις καταδύσεις και έχουν ξεπεραστεί απο την τεχνολογία; Ή είναι ακόμα βασικά εργαλεία του δύτη;
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2053
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 01:49:34 μμ »
Επειδή κάνω ερασιτεχνικά καταδύσεις η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει κανέναν να φοράει ακριβό ρολόι κατά την κατάδυση!!! Οι περισσότεροι τα φοράμε μετά...
Αν βουτήξεις με οδηγό δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα γιατί κρατάνε άλλοι χρόνους και βάθη αντί για σένα.... Αν βουτάς χωρίς οδηγό δύτη ή αν είσαι εσύ ο οδηγός δύτης τότε σίγουρα έχεις υπολογιστή στο χέρι σου...
Το ρολόι (σχεδόν πάντα φθηνό γιατί είναι σίγουρο ότι θα χτυπηθεί κάποια στιγμή το έχεις σαν backup αν κάτι πάει στραβά....)!!!  :coolcheers: :happy: :coolcheers:

Τα αναλογικά ρολόγια πλέον είναι περιττά σε μία κατάδυση.... Απλά μας αρέσουν!!!! Δεν αποτελούν εργαλεία αφού μπορείς να κάνεις την ίδια και πολύ καλύτερη δουλεία με πολύ χαμηλό κόστος!!!

Αυτά

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 03:18:41 μμ »
Ωραίο θέμα Κώστα :m0121:

Κι εγώ κάνω καταδύσεις ερασιτεχνικά από το 2014.
Το φετινό καλοκαίρι δυστυχώς δεν βόλεψε να βουτήξω ούτε μια φορά και η αλήθεια είναι πως μου λείπει.

Θα σου πω τι κάνω εγώ από την πρώτη μέρα.
Φοράω 2 ρολόγια, ένα σε κάθε χέρι.
Το ένα είναι σταθερά το Citizen Aqualand JP2000 και το άλλο είναι ότι "καλό" καταδυτικό έχω εκείνη την περίοδο.
Το citizen έχει βυθόμετρο, χρονόμετρο και το καλό ότι μπορείς να κάνεις log τις βουτιές σου(max depth, date, duration).

Για recreational diving, νομίζω πως δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.
Σύμφωνα με το Citizen μου, το μεγαλύτερο βάθος που έχω κατέβει είναι τα 31m.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 03:44:03 μμ »
Εχουμε ήδη δυο δύτες στο Paneristi και δεν το ξερω;; Μήπως να οργανώσουμε καμια εξόρμηση να μάθουμε τίποτα κι εμεις;;  :happy:

Πολυ χρήσιμο feedback παιδιά! Άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα ρολόγια μας μόνο σαν έξτρα αξεσουάρ μπορούμε να τα δούμε σε ότι αφορά τις καταδύσεις. Διάβαζα επίσης ότι η PADI (Professional Association of Diving Instructors) πλέον διδάσκει αποκλειστικά την χρήση υπολογιστή και όχι άλλων μεθόδων υπολογισμού.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2019, 03:28:18 μμ »
Νομίζω πως τουλάχιστον για ότι αφορά τους περισσότερους εδώ μέσα, το ενδιαφέρον είναι για recreational diving κι όχι για professional diving.

Η δική μου εκπαίδευση έγινε σε κέντρο της PADI

https://i.ytimg.com/vi/rIdU76tOttQ/maxresdefault.jpg
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;



Οι βουτιές των περισσότερων είναι έτσι πραγραμματισμένες ώστε να μην ξεπερνούν τα NDL (No Decompression Limits)
Πριν τη βουτιά, καλό και σωστό είναι να κάνεις την προγραμματίζεις σύμφωνα με το παραπάνω dive planner.

Εφόσον δεν θα κάνεις συνεχόμενες βουτιές (καταδύσεις-αναδύσεις), ενδιαφέρει μόνο το Table 1.

Τα μαύρα κουτιά δείχνουν τον max χρόνο για NDL σε κάθε βάθος.
Σημειωτέον πως το max βάθος που αναγράφεται στον πίνακα είναι 42m γιατί μέχρι εκεί θεωρεί η PADI πως μιλάμε για recreational diving.
Στα κουτιά κάτω από το βάθος είναι οι χρόνοι σε λεπτά. Αυτοί οι χρόνοι δεν αναφέρονται μόνο στην παραμονή στο max depth.
Αφορούν το συνολικό χρόνο κατάδυσης+παραμονής στο max depth+ανάδυσης

Τα γκρι κουτιά αφορούν μια στάση ασφαλείας που πρέπει να γίνει στα 5m για 3' κατά την ανάδυση.

Το σωστό διάβασμα του πίνακα και τα σωστά logs των βουτιών που κάνουμε, είναι για μένα πολύ σημαντικά κομμάτια και πρέπει να γίνονται πάντοτε.

Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 31
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:21:59 μμ »
Νομίζω πως τουλάχιστον για ότι αφορά τους περισσότερους εδώ μέσα, το ενδιαφέρον είναι για recreational diving κι όχι για professional diving.

Η δική μου εκπαίδευση έγινε σε κέντρο της PADI

https://i.ytimg.com/vi/rIdU76tOttQ/maxresdefault.jpg
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;



Οι βουτιές των περισσότερων είναι έτσι πραγραμματισμένες ώστε να μην ξεπερνούν τα NDL (No Decompression Limits)
Πριν τη βουτιά, καλό και σωστό είναι να κάνεις την προγραμματίζεις σύμφωνα με το παραπάνω dive planner.

Εφόσον δεν θα κάνεις συνεχόμενες βουτιές (καταδύσεις-αναδύσεις), ενδιαφέρει μόνο το Table 1.

Τα μαύρα κουτιά δείχνουν τον max χρόνο για NDL σε κάθε βάθος.
Σημειωτέον πως το max βάθος που αναγράφεται στον πίνακα είναι 42m γιατί μέχρι εκεί θεωρεί η PADI πως μιλάμε για recreational diving.
Στα κουτιά κάτω από το βάθος είναι οι χρόνοι σε λεπτά. Αυτοί οι χρόνοι δεν αναφέρονται μόνο στην παραμονή στο max depth.
Αφορούν το συνολικό χρόνο κατάδυσης+παραμονής στο max depth+ανάδυσης

Τα γκρι κουτιά αφορούν μια στάση ασφαλείας που πρέπει να γίνει στα 5m για 3' κατά την ανάδυση.

Το σωστό διάβασμα του πίνακα και τα σωστά logs των βουτιών που κάνουμε, είναι για μένα πολύ σημαντικά κομμάτια και πρέπει να γίνονται πάντοτε.

Πες μου τώρα ότι μαθαίνεις & τον πίνακα απ´ έξω, να με στείλεις αδιάβαστο :lol:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 10:41:51 μμ »
Πες μου τώρα ότι μαθαίνεις & τον πίνακα απ´ έξω, να με στείλεις αδιάβαστο :lol:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Οχι φυσικα.

Υπαρχει kit που σου δινουν απο το κεντρο εκπαιδευσης, οταν ολοκληρωσεις τον καθε κυκλο.

Καθε φορα που επισκεπτεσαι PADI center, κανουν και οι ιδιοι log της καθε βουτιας σου.
Οταν κανεις αυτονομα, ειναι στο χερι σου τι κανεις...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190202/71b3cea54f8085ace9d602e4c4299479.jpg
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;
Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτες;






Sent from my iPhone using Tapatalk
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Τι ρολόγια/όργανα πραγματικά χρησιμοποιούν οι δύτε
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 12:04:57 μμ »
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες Στράτο! Ιδίως ο πίνακας ειναι φοβερό εργαλείο για τον προγραμματισμό  :m0121:
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."