Αποστολέας Θέμα: Εισερχόμενα πανερολουριά  (Αναγνώστηκε 41328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 16, 2022, 11:53:08 πμ »
Το νημα αυτο εχει πολυ καιρο να κινηθει και σκεφτηκα να το ζωντανεψω λιγο.
Εχθες ηρθε στα χερια μου το 721, σημερα
πρωι-πρωι αυτο το εξαιρετικο λουρι!!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220316/61fd6dd2d013cdebf40c4b9f63da82c1.jpg
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά


Μαλακο δερμα, απιθανη υφη, πολυ ωραιο χρωμα.
Μαλιστα εγινε 26/24 με σκοπο να του περασω την μπουκλα με το υποβρυχιο.

Φωτο και περισσοτερες πληροφοριες το βράδυ
Εισερχόμενα πανερολουριά
, προς το παρον μια προγευση ..

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220316/f3f2fc1cf22b9f5da9df373502298be2.jpg
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά



Υ.Γ Ευχαριστω πολυ Νικολα (Ν.Υ) για ολα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχω χαθεί, σε ποιο νήμα λέω καλοφόρετο το 721;;;; 😂😂😂
Ευχομαι να το φοράς με υγεία Σπύρο! 🎉🎉🎉  :happy: :happy: :happy:
Το λουρί όντως φαίνεται πολύ δυνατό!
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2054
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 22, 2022, 05:53:35 μμ »
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220322/1c6f9fd5bb268488366ab7a033f16e01.jpg
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά


Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται. Από τις λίγες φορές που ο mays έχει τόση μεγάλη έκπτωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος eddiedimitris

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 20, 2023, 07:24:06 μμ »
Παιδια καλησπερα
Κατοχος του 01661 εγκατεστημένο λουράκι ειχε το Sportech το οποιο αν και μου αρεσει πολυ ειμαι σιγουρος πως με καθημερινη χρηση ιδρώτα νερά κλπ θα φθαρεί γρηγορα.Ετσι εβαλα πανω το καουτσούκ που συνόδευε το ρολοι...Δεν με εχει πολυ βολεψει στο χερι ομως...Δε ξερω ισως ειμαι εγω περίεργος ...
Η ερωτηση ειναι η εξής ,εχετε υποψη καποιο αλλο λουράκι που κανει για καθημερινη χρηση ,νερά,μπάνιο στη θάλασσα κλπ εκτος απο καουτσούκ?
Σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2054
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 08:07:35 μμ »
Αδιάβροχο δέρμα και canvas ίσως είναι η απάντηση στο ερώτημα σου. Αλλά όλα τα λουράκια αν τα φοράς συνέχεια σε βάθος χρόνου θα έχουν φθορά. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Προσωπικά θα επέλεγα αυτό που μου αρέσει περισσότερο και θα έβαζα σε δεύτερη μοίρα την ανθεκτικότητα.   
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος eddiedimitris

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 07:30:30 πμ »
Αδιάβροχο δέρμα και canvas ίσως είναι η απάντηση στο ερώτημα σου. Αλλά όλα τα λουράκια αν τα φοράς συνέχεια σε βάθος χρόνου θα έχουν φθορά. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Προσωπικά θα επέλεγα αυτό που μου αρέσει περισσότερο και θα έβαζα σε δεύτερη μοίρα την ανθεκτικότητα.   
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν εχω θεμα τη θεωρω λογικη τη φθορά απλα παρατηρησα φθορά σε αυτο που φορούσε απ την αγορα σχεδον την πρωτη εβδομαδα....Γενικα θελω να το ευχαριστιέμαι το ρολοι και να μη το βγαζω οταν κανω μπάνιο κλπ...Θα τσεκαρω λουράκι canvas...Αν εχετε υποψη καποιο συγκεκριμενο αδιάβροχο δέρμα δώστε ενα λινκ να το δω....ευχαρισρω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 11:27:00 πμ »
Δεν εχω θεμα τη θεωρω λογικη τη φθορά απλα παρατηρησα φθορά σε αυτο που φορούσε απ την αγορα σχεδον την πρωτη εβδομαδα....Γενικα θελω να το ευχαριστιέμαι το ρολοι και να μη το βγαζω οταν κανω μπάνιο κλπ...Θα τσεκαρω λουράκι canvas...Αν εχετε υποψη καποιο συγκεκριμενο αδιάβροχο δέρμα δώστε ενα λινκ να το δω....ευχαρισρω πολυ

Αδιάβροχο δέρμα δυστυχώς δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως επεξεργασμένο δέρμα ώστε να αντεχει σε υγρασία και νερό. Υπάρχουν πολλοι κατασκευαστες λουριών που το κάνουν αυτό. Θα δώσει όμως στο δέρμα μια πλαστική υφή που θα είναι κάπως μακρια απ'την ωραία αίσθηση που έχει το δέρμα. Οπότε κάτι κερδίζεις και κάτι χανεις.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8487
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 01:09:57 μμ »
Παιδια καλησπερα
Κατοχος του 01661 εγκατεστημένο λουράκι ειχε το Sportech το οποιο αν και μου αρεσει πολυ ειμαι σιγουρος πως με καθημερινη χρηση ιδρώτα νερά κλπ θα φθαρεί γρηγορα.Ετσι εβαλα πανω το καουτσούκ που συνόδευε το ρολοι...Δεν με εχει πολυ βολεψει στο χερι ομως...Δε ξερω ισως ειμαι εγω περίεργος ...
Η ερωτηση ειναι η εξής ,εχετε υποψη καποιο αλλο λουράκι που κανει για καθημερινη χρηση ,νερά,μπάνιο στη θάλασσα κλπ εκτος απο καουτσούκ?
Σας ευχαριστω

Καλημερα Δημητρη,

οπως ειπαν και τα αλλα παιδια αδιαβροχο δερμα δεν υπαρχει και οντως η επεξεργασια για να γινει αλλοιωνει την υφη και τον χαρακτηρα του.
Μπορω να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια.
Βουταω με τα λουρια μου στη θαλασσα, δεν με απασχολει καθολου αν βραχουν κλπ.
Μεχρι τωρα κανενα δεν με εχει προδοσει, να κοπει κλπ.
Βεβαια μετα το θαλασσινο νερο φροντιζω να τα πλενω και να στεγνωνουν σε σκιερο περιβαλλον, μακρια απο τον ηλιο.
Ειναι μια χαρα!!
Βεβαια μιλαμε για aftermarket λουρια και οχι τα ΟΕΜ. Αυτα δεν τολμαω να τα βρεξω, μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι ευαισθητα. ;D
Α!! και οι καμβαδες οπως ειπωθηκε  ειναι καλη περιπτωση, με εχουν βολεψει πολυ!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 01:43:52 μμ »
Για μένα το 1661 είναι δύσκολο ρολόι για λουριά...
Νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο ταιριαστό από ΟΕΜ rubber.

Έχω την αίσθηση ότι στο κουτί έχει το κλασσικό rubber.
https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/17/53/12/2/1753122.png.transform.global_square_image_500.png
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά


Μπορείς να πάρεις το ΟΕΜ rubber για τη σειρά Submersible που είναι πολύ πιο μαλακό.

https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/19/34/87/7/1934877.png.transform.global_square_image_500.png
Εισερχόμενα πανερολουριά
Εισερχόμενα πανερολουριά
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος eddiedimitris

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 08:32:14 μμ »
Καλημερα Δημητρη,

οπως ειπαν και τα αλλα παιδια αδιαβροχο δερμα δεν υπαρχει και οντως η επεξεργασια για να γινει αλλοιωνει την υφη και τον χαρακτηρα του.
Μπορω να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια.
Βουταω με τα λουρια μου στη θαλασσα, δεν με απασχολει καθολου αν βραχουν κλπ.
Μεχρι τωρα κανενα δεν με εχει προδοσει, να κοπει κλπ.
Βεβαια μετα το θαλασσινο νερο φροντιζω να τα πλενω και να στεγνωνουν σε σκιερο περιβαλλον, μακρια απο τον ηλιο.
Ειναι μια χαρα!!
Βεβαια μιλαμε για aftermarket λουρια και οχι τα ΟΕΜ. Αυτα δεν τολμαω να τα βρεξω, μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι ευαισθητα. ;D
Α!! και οι καμβαδες οπως ειπωθηκε  ειναι καλη περιπτωση, με εχουν βολεψει πολυ!!
Χρησιμοποιω το καουτσούκ που εχει μεσα αλλα θα ηθελα να δω και κατι αλλο μηπως με βολευει περισσοτερο....Το Sportech εχει σταματησει να το βγαζει και δε το βρισκω καπου...Αν το ειχα βρει θα στοκαρα κανα 2 και θα το έλιωνα στη χρηση....αν εχετε το χρονο να μου προτείνατε μαζι με λινκ για αγορα καποια που θεωρειτε οτι αφενος ειναι ποιοτικά και αφεταιρου αντέχουν σε ολες τις χρήσεις θα με εξυπηρετούσε πολυ.
Ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Εισερχόμενα πανερολουριά
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 09:19:24 μμ »
Ξεχασα να αναφέρω κι ενα απρόσμενο λουράκι που είναι μερικώς αδιαβροχο. Κυρίως τα french painted ammo. Λόγω του φινιρίσματος δεν περναει νερο πανω κάτω, περνάει μόνο απ'το πλάι, εκει που δεν μας νοιαζει δηλαδη. Εξαρτάται κι απ'την κατασκευή αλλά με ένα τσεκάρισμα με τον κατασκευαστή πάντα βρίσκουμε άκρη.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."