Αποστολέας Θέμα: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.  (Αναγνώστηκε 711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« στις: Δεκέμβριος 27, 2021, 10:26:46 μμ »
Δυστυχώς τα πράγματα για τους λάτρεις των ρολογιών δυσκολεύουν όσο περνάει ο καιρός. Η απόκτηση ενός ρολογιού θα γίνεται όλο και πιο δυσκολη υπόθεση και αυτό ήδη επηρεαζει και τα Panerai.

Οι Κινέζοι φαίνεται ότι γυρνανε τις επενδύσεις τους απο την κλασικη αξία των ακινήτων σε luxury προιόντα οπως τα ρολόγια. Έτσι μπορουν να μεταφέρουν και μεγαλα κεφάλαια χωρίς έλεγχο απο χωρα σε χώρα (ενα ρολόι των 200.000 Ευρώ μπορει πανεύκολα να μεταφερθει σε αντίθεση με ένα οικοπεδο ή μια Φεραρι).

Σύμφωνα με το άρθρο, σε δημοσκόπηση 1500 ατομων απ'το Hong Kong με ετήσιο εισόδημα κοντά στα $80.000, το 88% σκοπεύει να ξοδεψει πάνω απο $12.000 τον επόμενο χρόνο σε ρολόγια.

Επίσης πολλοί θεωρούν τα ρολόγια καλύτερη επένδυση εναντι της αγοράς ενός ακινήτου μιας και το θεωρούν πρώτης ταξεως αντιστάθμισμα έναντι του πληθωρισμου.

Η γενική εικόνα είναι ότι "Prices are unlikely to soften in the foreseeable future.” :(

Περισσότερα εδω:
https://www.ft.com/content/a9a34f94-9a49-4938-ae9e-ec4e6d2f4838
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • Paneristi 44mm
  • **
  • Μηνύματα: 62
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 07:48:49 μμ »
κατι τετοια ακουστηκαν πριν τα μεγαλα χρηματιστηριακα κραχ ,το θεμα ειναι ποιος μενει με τον μουντζουρη στο τελος για να ξεπουλαει οσο οσο.
Απλα,θελει τεραστια προσοχη  και  μακρυα απο κοκκαλα,ουτε σουπα δεν θα φτιαχνουν.
Ελμεκ,Αθηναικες συμμετοχες,Λαμψα και σια υπαρχουν παντου γυρω μας.
''Καλλιο γαιδουροδενε ,παρα γαιδουρογυρευε''

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2021, 08:51:27 μμ »
κατι τετοια ακουστηκαν πριν τα μεγαλα χρηματιστηριακα κραχ ,το θεμα ειναι ποιος μενει με τον μουντζουρη στο τελος για να ξεπουλαει οσο οσο.
Απλα,θελει τεραστια προσοχη  και  μακρυα απο κοκκαλα,ουτε σουπα δεν θα φτιαχνουν.
Ελμεκ,Αθηναικες συμμετοχες,Λαμψα και σια υπαρχουν παντου γυρω μας.
''Καλλιο γαιδουροδενε ,παρα γαιδουρογυρευε''

Σωστός ο Μιχάλης  :m0121:

Νομίζω οι Κινέζοι κοιτάνε 2-3 μάρκες επειδη απλα ακουνε ότι αυτές πρεπει να αγοράσουν, μου θυμίζουν πολύ τα αντιστοιχα προβληματα με τα κρυπτονομίσματα.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος DIMOS

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1152
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 10:06:27 πμ »
Πολυ ωραιο θεμα Κωστα ανοιξες.
Σιγουρα υπαρχουν σε ολο τον πλανητη επενδυτες που ενα μερος των χρηματων τους το επενδυουν σε ρολογια, που πολυ σωστα εγραψες, τους ωθουν να αγορασουν. Με οτι αυτο συνεπαγεται. Με αυτον τον τροπο εχουν εκτοξευτει τιμες 2 3 εταιριων τα τελευταια χρονια και ακολουθουν χωρισ λογο σε μικροτερη αυξηση και οι υπολοιπες εταιρειες.
Εδω μπαινει για εμας ο παραγοντας γουστο.
Θα αγοραζαμε ποτε ενα ρολοι μονο και μονο να το εχουμε σε ενα ντουλαπι η' σε μια θυριδα χωρις να το φοραμε, εστω και αν αυτο το ρολοι ανεβαζε την αξια του 2 3 χρονια μετα??
Η δικη μου απαντηση σε αυτο ειναι οχι.
Δεν θα αγοραζα ενα ρολοι για να το κοιταω χωρις να το φοραω για να εχω ενα οικονομικο οφελος. Ειμαστε χομπιστες και οχι επενδυτες, ετσι νομιζω εγω. :m0121:
Εμεις θελουμε τα ρολογια μας να τα φοραμε και γινονται μερος της καθημερινοτητας μας. τουλαχιστον ετσι φαναταζομαι.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 12:32:22 μμ »
Καλά τα λες Δημο  :m0121:

Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός γιατί αυτό που ήθελα να αναδείξω είναι το αντίκτυπο που θα έχει στους χομπίστες αυτή η τάση που ήδη υπάρχει σε πολλές χώρες και κυρίως στην Κίνα και αυξάνει δυστυχώς τις τιμές των ρολογιών, δημιουργεί συνθήκες έλλειψης κ.ο.κ.

Συμβαίνει ήδη δυστυχώς, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι μεσοπρόθεσμα, ίσως μόνο προς το χειρότερο.

Θα μπορούσα άνετα να το συνδέσω και με την τακτική της Panerai για λίγα νέα και πολύ ακριβά references
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος DIMOS

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1152
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 01:28:27 μμ »
Καλά τα λες Δημο  :m0121:

Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός γιατί αυτό που ήθελα να αναδείξω είναι το αντίκτυπο που θα έχει στους χομπίστες αυτή η τάση που ήδη υπάρχει σε πολλές χώρες και κυρίως στην Κίνα και αυξάνει δυστυχώς τις τιμές των ρολογιών, δημιουργεί συνθήκες έλλειψης κ.ο.κ.

Συμβαίνει ήδη δυστυχώς, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι μεσοπρόθεσμα, ίσως μόνο προς το χειρότερο.

Θα μπορούσα άνετα να το συνδέσω και με την τακτική της Panerai για λίγα νέα και πολύ ακριβά references
Συμφωνούμε απόλυτα Κώστα  :m0121:

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • Paneristi 44mm
  • **
  • Μηνύματα: 62
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:52:37 μμ »
Πολυ ωραιο θεμα Κωστα ανοιξες.
Σιγουρα υπαρχουν σε ολο τον πλανητη επενδυτες που ενα μερος των χρηματων τους το επενδυουν σε ρολογια, που πολυ σωστα εγραψες, τους ωθουν να αγορασουν. Με οτι αυτο συνεπαγεται. Με αυτον τον τροπο εχουν εκτοξευτει τιμες 2 3 εταιριων τα τελευταια χρονια και ακολουθουν χωρισ λογο σε μικροτερη αυξηση και οι υπολοιπες εταιρειες.
Εδω μπαινει για εμας ο παραγοντας γουστο.
Θα αγοραζαμε ποτε ενα ρολοι μονο και μονο να το εχουμε σε ενα ντουλαπι η' σε μια θυριδα χωρις να το φοραμε, εστω και αν αυτο το ρολοι ανεβαζε την αξια του 2 3 χρονια μετα??
Η δικη μου απαντηση σε αυτο ειναι οχι.
Δεν θα αγοραζα ενα ρολοι για να το κοιταω χωρις να το φοραω για να εχω ενα οικονομικο οφελος. Ειμαστε χομπιστες και οχι επενδυτες, ετσι νομιζω εγω. :m0121:
Εμεις θελουμε τα ρολογια μας να τα φοραμε και γινονται μερος της καθημερινοτητας μας. τουλαχιστον ετσι φαναταζομαι.  :-\
Συμφωνω σε ολα μαζι σου Δημο εκτος απο ενα,με δεδομενη την αγαπη για τα ρολογια κινουμαστε με βαση το γουστο,σωστα.Αν ομως μεσα απο αυτη τη διαδρομη βρεις κατι εξω απο τα γουστα σου που εχεις την δυνατοτητα να το αγορασεις και πιστευεις ακραδαντα οτι θα εχει ανοδικο μελλον και καποια στιγμη μεσοπροθεσμα θα σου αποφερει ενα καλο κερδος ωστε να χρηματοδοτησεις τις αγορες του γουστου σου,θα προσπερασεις?
Φυσικα να υπαρχει διαχωρισμος επενδυσης-γουστου,αλλα θα μπορουσε να μην ειναι ρολοι αυτο που σε φωναζει να επενδυσεις αλλα οτιδηποτε αλλο.Ομως κανεναν δεν χαλασε  η αγορα με βαση το γουστο του με την ταυτοχρονη ανοδο της εσωτερικης αξιας του αποκτημενου.
Παντα θα θυμαμαι το 5712 του Κωνσταντινου που το εδινε κατω απο τις 30κ και σημερα,λιγα χρονια μετα ειναι κοντα στα 100κ καθως και πλειστα αλλα παραδειγματα.Το μονο σιγουρο ειναι  οτι αποφευγουμε τα κοκκαλα,χαχα.
Καλη Χρονια  να εχεις

Αποσυνδεδεμένος DIMOS

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1152
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 08:15:48 πμ »
Συμφωνω σε ολα μαζι σου Δημο εκτος απο ενα,με δεδομενη την αγαπη για τα ρολογια κινουμαστε με βαση το γουστο,σωστα.Αν ομως μεσα απο αυτη τη διαδρομη βρεις κατι εξω απο τα γουστα σου που εχεις την δυνατοτητα να το αγορασεις και πιστευεις ακραδαντα οτι θα εχει ανοδικο μελλον και καποια στιγμη μεσοπροθεσμα θα σου αποφερει ενα καλο κερδος ωστε να χρηματοδοτησεις τις αγορες του γουστου σου,θα προσπερασεις?
Φυσικα να υπαρχει διαχωρισμος επενδυσης-γουστου,αλλα θα μπορουσε να μην ειναι ρολοι αυτο που σε φωναζει να επενδυσεις αλλα οτιδηποτε αλλο.Ομως κανεναν δεν χαλασε  η αγορα με βαση το γουστο του με την ταυτοχρονη ανοδο της εσωτερικης αξιας του αποκτημενου.
Παντα θα θυμαμαι το 5712 του Κωνσταντινου που το εδινε κατω απο τις 30κ και σημερα,λιγα χρονια μετα ειναι κοντα στα 100κ καθως και πλειστα αλλα παραδειγματα.Το μονο σιγουρο ειναι  οτι αποφευγουμε τα κοκκαλα,χαχα.
Καλη Χρονια  να εχεις
Εχεις δικιο και θα συμφωνησω μαζι σου.... Οντως αν οι συγκυριες τα φερουν ετσι ωστε να μπορεις να δωσεις χρηματα για ενα ρολοι που πιστευεις οτι θα παρει πανω η τιμη του, και σου περισευουν χρηματα για κατι τετοιο, τοτε ναι το κανεις....
Για εμενα να πω ομως πως παντα θα υπαρχει ενα ρολοι του γουστου μου που δεν θα το εχω, θα θελω να το παρω και δεν θα περισευουν χτηματα για ρολοι-επενδυση.
Αρα καταληγω οτι δεν εχω χτηματα τοσα ωστε να κανω επενδυση και να εχω καλυψει τα γουστα μου ρε γαμωτο :D :D
Καλη χρονια ευχομαι και σε εσενα οπως και σε ολους τους paneristi hellas :coolcheers: :coolcheers:

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2904
Απ: Ρολόι σαν επένδυση κτλ.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 05:27:11 μμ »
Οι θέσεις μου πάνω στο θέμα νομίζω πως είναι γνωστές όλα αυτά τα χρόνια.
Για την επένδυση, για τα καπέλα, τις φούσκες.

Εμείς φταίμε όμως. Εμείς τα δημιουργήσαμε...

Πριν λίγα χρόνια, έπαιρνες Ναυτίλο με 18-19κ.
Του Κωνσταντίνου πιο πρόσφατα με 30κ που ήταν και κομπλικε.
Αν ξέραμε ότι σήμερα θα έκαναν 100κ προφανώς και θα τα είχαμε πάρει και θα είχαμε βρει και από καναδυό ακόμη.

Δεν το ξέραμε αλλά δεν μας ένοιαζε κιόλας να το ψάξουμε.
Ίσως κι επειδή δεν το φανταζόμασταν.

Εγώ θυμάμαι ακόμη την εποχή που υπήρχαν παντού τα πάντα και το παζάρι ήταν το τελευταίο σκαλί πριν την αγορά.
Σήμερα πρέπει να ακούσεις χίλιες παπαριές κι αν τυγχάνεις συμπάθειας κι εύνοιας του καταστήματος να ψωνίσεις retail και να μένεις και με το αίσθημα της υποχρέωσης.

Τα ρολόγια δεν είναι επένδυση.
Εμείς τα κάναμε.
Αν αύριο αποφασίσουμε όλοι να βάλουμε τα λεφτά μας σε χριστουγεννιάτικες μπάλες, θα θεωρηθούν κι αυτές "επένδυση".
Μέσα σε λίγες μέρες με την εξάπλωση των social media μπορεί όλος ο πλανήτης να κινείται στους ίδιους ρυθμούς.

Για τα ρολόγια δεν ξέρω αν έχουμε μια φούσκα που πρόκειται να σκάσει.
Δεν το νομίζω όμως.
Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πως τα μπερεκέτια, τέλειωσαν... :m0121:
Once a Paneristi, always a Paneristi