Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER  (Αναγνώστηκε 604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντινος

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 7
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« στις: Ιανουάριος 17, 2022, 12:31:37 μμ »
Καλημέρα και καλώς σας βρισκω!

Θέλω να αγοράσω rubber (22/20 STD) για το 01392 κ έχω επιλογή μεταξύ μόνο ενός σκούρου μπλε με το ανάγλυφο λογότυπο OFFICINE PANERAI και αρκετών χρωματιστών και μαύρου, ACCORDION.
Θεωρώ αυτό με το λογότυπο αρκετά "φλύαρο" κ βέβαια είναι σκούρο μπλε, θα προτιμούσα μαύρο.
Τα υπόλοιπα είναι πιο διακριτικά αλλά έχω επιφυλάξεις για το στυλ accordion.
Είμαι βέβαιος πως κάποιος-οι από εσάς έχουν και τα 2 οπότε θα μπορούσε να μου δώσει εικόνα μεταξύ των 2 επιλογών?
"Φωνάζει" -ας πούμε- εκείνο με το λογότυπο? Τα accordion είναι-συγκριτικά- χοντροκομμένα? Η αίσθηση στο καρπό είναι ίδια?
Εκτιμώ πως η ποιότητα των υλικών είναι αυτούσια.

Ευχαριστώ.



Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 01:20:48 μμ »
Καλημέρα και καλώς σας βρισκω!

Καλώς ήρθες Κωνσταντίνε  :coolcheers:

Καταρχήν να δούμε και τι σαρεσει πέρα απ'την άνεση, πχ για το 1392 θα μου άρεσε αυτό:
https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/10/33/14/5/1033145.png.transform.global_square_image_500_2x.png
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER


και φυσικά το κλασικο:
https://www.panerai.com/content/dam/rcq/pan/91/91/22/919122.png.transform.global_square_image_500_2x.png
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8487
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 04:43:48 μμ »
Καλησπερα Κωνσταντίνε,
και οι δυο τύποι rubber της Panerai ειναι ποιοτικοί, θα έλεγα πολυ καλοί κατασκευαστικά.
Τους εχω χρησιμοποιήσει και μιλάω εκ πείρας.
Τα τελευταία χρονια κάθε καλοκαίρι χρησιμοποιώ  rubber τύπου ακορντεόν  και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εννοειται οτι καθημερινά στο νερό, ιδρώτας κλπ, χωρις κανένα προβλημα.
Εμφανισιακά μου αρέσουν και τα δυο.

Οποτε οτι και επιλέξεις, ποιοτικά θα ειναι καλο.
Κάνε την επιλογή σου με κριτήριο ποιο σου αρέσει περισσότερο.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2908
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 06:37:35 μμ »
Καλοφόρετο το Πανέρι σου Κωνσταντίνε.

Εγώ κάνω τον εξής διαχωρισμό.
To νέο accordion θέλει bezel.
Όλα τα υπόλοιπα Panerai ταιριάζουν καλύτερα με το "παλιό" rubber.

Σου κάνει φλύαρο όπως λες, αλλά είναι ταιριαστό με το ρολόι και από εμφάνιση είναι πλέον κλασσικό.

Με μια βόλτα στο website φαίνεται ότι η επιλογή χρωμάτων είναι μεγαλύτερη από αυτή που σου αναφέρθηκε.
Μήπως να ρωτήσεις και σε άλλον AD?

Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2058
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 06:46:14 μμ »
Καλοφόρετο με υγεία. Ωραία επιλογή. Το τύπου ακορντεόν βολεύει καλύτερα και μου φαίνεται πιο σωστό ειδικά στα sub μοντέλα. Από ποιότητα είναι άψογα από κάθε άποψη.
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντινος

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2022, 12:01:53 μμ »
Καλημέρα σας!

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!
Θα ήθελα να ενημερώσω πως την ημέρα αγοράς του 1392 (εδώ στην Αθήνα),ζήτησα κ το αντίστοιχο rubber (είτε κλασικό, είτε accordion), όμως δεν ήταν διαθέσιμο ,οι άνθρωποι του καταστήματος έκαναν παραγγελία, και ταυτόχρονα με ενημέρωσαν πως ο χρόνος παράδοσης θα είναι μακριά...
Και αυτό το "μακριά" με προβληματίζει.
Κοιτάζω λοιπόν ενναλακτικούς τρόπους κ από ότι βλέπω στο επίσημο site της Panerai,καποια λουράκια υπάρχουν εκτός Ελλάδος.
Με την πρώτη ευκαιρία θα επισκεφτώ το κατάστημα ώστε να έχω μια πιο φρέσκια εικόνα αλλά κ να δω από κοντά τα διαφορετικά σχέδια.(Που υπάρχουν αλλά δεν είναι στις κατάλληλες διατάσεις για το 1392).


Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ RUBBER
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2022, 05:54:14 μμ »
Καλημέρα σας!

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!
Θα ήθελα να ενημερώσω πως την ημέρα αγοράς του 1392 (εδώ στην Αθήνα),ζήτησα κ το αντίστοιχο rubber (είτε κλασικό, είτε accordion), όμως δεν ήταν διαθέσιμο ,οι άνθρωποι του καταστήματος έκαναν παραγγελία, και ταυτόχρονα με ενημέρωσαν πως ο χρόνος παράδοσης θα είναι μακριά...
Και αυτό το "μακριά" με προβληματίζει.
Κοιτάζω λοιπόν ενναλακτικούς τρόπους κ από ότι βλέπω στο επίσημο site της Panerai,καποια λουράκια υπάρχουν εκτός Ελλάδος.
Με την πρώτη ευκαιρία θα επισκεφτώ το κατάστημα ώστε να έχω μια πιο φρέσκια εικόνα αλλά κ να δω από κοντά τα διαφορετικά σχέδια.(Που υπάρχουν αλλά δεν είναι στις κατάλληλες διατάσεις για το 1392).

Κωνσταντίνε, όσο είναι Χειμώνας εγώ θα σου έλεγα να κοιτάς δερμάτινα λουράκια, θα χεις όλο το καλοκαίρι να φοράς rubbers.  :sofos:
Υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές σε aftermarket λουράκια που κι εμείς που τα βλέπουμε συνεχως, μόνο εντυπωσιασμένοι μένουμε!

Δες το θέμα "Ιδεες για λουρακια" και θα καταλάβεις
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."