Αποστολέας Θέμα: Το επόμενο Panerai  (Αναγνώστηκε 2373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jbf

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 26
Το επόμενο Panerai
« στις: Ιανουάριος 21, 2023, 06:23:03 μμ »
Θέλω λίγη βοήθεια διότι βλέπω pre-owned μοντέλα και δεν είμαι 'διαβασμένος' όπως θα ήθελα.
Θα ήθελα άλλο ένα ΡΑΜ και νομίζω εδώ είναι το πιό κατάλληλο σημείο να δούμε 4-5 πράγματα.

Επίσης μου λείπει εμπειρία με το συγκεκριμένο manufacture, είχα δύο Πανέρια πριν 7 χρόνια αλλά ποτέ δεν εντρύφησα σε ιδιαίτερες λεπτομέρειες.

Το πρώτο από αυτά που είχα ήταν ένα pre-owned 356 χρονογράφος, αν θυμάμαι καλά, που είχε φυσικά βάση την Valjoux 7750.

Πήρε υγρασία μέσα στο dial (στην εσωτερική μεριά του κρυστάλλου) μέσα στο μήνα και το πήγα πίσω.
Το μοναδικό ρολόϊ που μου έχει βάλει ποτέ υγρασία.

Έκτοτε τα κορόϊδευα σταθερά τα Πανέρια, αλλά για να είμαστε αντικειμενικοί ένα μή ελεγμένο κομμάτι δεν μπορεί φυσικά να αποτελέσει reference για τα όποια σχόλια. Εκτός κι αν κανείς θέλει από την αρχή να είναι κακοπροαίρετος.

Εντελώς παπάρας dealer στη Σιγκαπούρη αυτός από τον οποίο το πήρα, από εκείνους που δεν κοιτούν τί παίρνουν στο μαγαζί.
Είχα πάρει από τον ίδιο ένα απίθανο JLC Reverso Sun-Moon 8days, full σετ από Taiwan, άλλη μία καταπληκτική ρολογάρα που αποχωρίστηκα αργότερα.

Τέλος πάντων, μετά πήρα ένα 47-άρι (αν δεν κάνω λάθος) πάλι Luminor, με 8 μέρες power reserve, είχε το PR indicator με ευθεία γραμμή πάνω από το 6 o'clock hour marker. Πρέπει να ήταν το 233, που είναι και GMT, αλλά δεν είμαι 101% σίγουρος τώρα. Έφτιαξα δύο απίστευτα δερμάτινα λουριά στον J&S (Jason & Sharon, Σιγκαπούρη) τα οποία επώλησα και αυτά μετέπειτα.

Μου αρέσουν και με βολεύουν ως ρολόγια διότι κάθονται όμορφα κι έχουν χαρακτήρα. Πολύ σημαντικό η δυνατότητα να αλλάζεις λουριά, δέρμα αλλά και rubber, όπως και εξ'ίσου σημαντικό το άφθονο lume που συνδυάζεται με το εξαίσιο legibility και τα λιτά dials.

Από τα λίγα που γνωρίζω, ξεχωρίζω τα εξής σημεία:

- Παλαιότερα πολλοί μηχανισμοί ήταν ETA-style, τους θυμάμαι ξεκάθαρα.

- Μετά η εταιρεία εστράφη σε in-house movements, δεν έχω ιδέα όμως τί γινεται εδώ εν έτοι 2023 και τί μέτριο ή πολύ καλό υπάρχει τώρα. Δηλαδή τί διαφορά έχει ο 4000 από τον 6000. Και κάπου είδα και έναν "4000/10". Τί είναι αυτό, άλλη παραλλαγή;

- Στο ΡΑΜ00753 που απέκτησα πρόσφατα, για παράδειγμα, έχοντας όμως ήδη το ρολόϊ στην κατοχή μου βρήκα ένα νήμα 2 ετών παλιό και συγκεκριμένα μία απάντηση του Σπύρου, που ανέφερε ότι "...είναι πολύ σκυλί μηχανισμός κουρδιστός και με σταθερά καλή χρονομετρία..." Αυτά είναι τα σημαντικά που πρέπει να γνωρίζει κανείς πριν προχωρήσει.

- Αυτή τη στιγμή πιθανόν να πάω πάλι για Ραδιομίρι αλλά με την κάσα που είναι σαν Luminor. Δοκίμασα ένα τέτοιο ('αφόρετο') σήμερα και μου άρεσε πολύ, 45mm. Δεν θυμάμαι το reference, ούτε έχω φωτό, ήταν στα €9,020 πριν την όποια έκτωση. Για να κάνουμε συγκεκριμένη συζήτηση θα πρέπει από εδώ και στο εξής όταν δοκιμάζω να κοιτώ reference και να έχω και φωτό. Έβαλα σήμερα επίσης κι ένα 674 (στα €8,190 πριν την όποια έκπτωση) συν ένα 183 (στα €6,500 πριν την όποια έκπτωση), πρέπει και αυτά να ήταν αφόρετα, πάνε τύποι και τα αφήνουν για πλάκα...

- Επίσης, αν δεν βρεθεί κάτι ανταγωνιστικό σε μεταχειρισμένο τότε ίσως να πάω σε καινούργιο. Αλλά στα καινούργια, είναι κάποια που πρέπει να αποφύγω (σχετικά με το μηχανισμό); Καταλαβαίνω πως ό,τι είναι σε μέγεθος 40mm, 42mm δεν είναι δυνατή επιλογή, δεν είναι καθαρόαιμο (αν μπορώ να πω αυτή τη λέξη). Και με αυτό συμφωνώ, 44mm / 45mm είναι εκεί που θέλω να κινηθώ.

- Όμως αναφορικά με πολλά 'κλασικά' μοντέλα που οι φανατικοί επιλέγουν ή προτείνουν αποκλειστικά - εκεί διαφωνώ. Δεν με ενδιαφέρει ένα τέτοιο ρολόϊ, με την έννοια για παράδειγμα ότι το Due μου αρέσει πάρα πολύ. Όσο και αν οι φανατικοί τα θεωρούν τα Due πιθανώς παραφωνία, εμένα αν μου αρέσει (επειδή είναι λεπτό) και μου κάθεται καλά, θα το εξετάσω.

- Είχα ακούσει πριν 2-3 χρόνια ότι η εταιρεία έχει ρίξει την ποιότητα αρκετά, νομίζω όμως (διορθώστε με αν έχω λάθος εντύπωση) ότι ναι, μερικά νέα references έγιναν introduced (λ.χ. στα 40 ή 42 χιλιοστά). Και καλώς έγιναν, να τα πάρει ο κόσμος, να μπει χρήμα στο ταμείο - ένας έμπειρος ή γνώστης θα πάει ούτως ή άλλως για μοντέλο με πραγματικό pedigree, και δεν νομίζω ότι τέτοιου τύπου καλά references τα εξαφάνισε εντελώς η εταιρεία από τον κατάλογο...

- Το άλλο περίεργο που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι το για ποιό λόγο όταν μπαίνω στο site της εταιρείας και επιλέγω να δω τα Ραδιομίρια, δεν βλέπω αυτά που έχουν την Luminor κάσα με τα κλασικά lugs, αντ'αυτού στη σελίδα βγαίνουν μόνο αυτά που έχουν αυτό το σύρμα σαν lugs. Όμως, αν κατόπιν επιλέξω να δω ένα από όλα αυτά και κάνω κλικ στο μοντέλο, στην επόμενη σελίδα κάτω μου βγαίνουν 3-4 Ραδιομίρια από αυτά με 'συμβατικά' lugs... Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδιά αυτό το πράγμα.

Αυτά προς το παρόν, όποια σχόλια ευπρόσδεκτα, θα έλεγα πως ένα budget που έχω για ελάχιστα μεταχειρισμένο είναι περί τα €9k πριν την έκπτωση, ή αν πω ότι πάω σε καινούργιο από τη boutique τότε θα κοίταζα αρχικά σε ένα 946 (€10,975) ή 945 (€10,875) και μετά στα Due των 45mm (00729 / 00739 / 00964). To τιτάνιο το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον υλικό και φαντάζομαι θα δείχνει και θα φοριέται πολύ ωραία σε ΡΑΜ.

Όποια ιδέα, πρόταση ή σχόλιο έχετε, αν έχετε, θα την εκτιμούσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Έγραψα πολλά αλλά τί να κάνουμε, νομίζω κακό δεν κάνει η κουβέντα, εκτός κι αν υπάρχουν συνεχείς πλεονασμοί.





Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8487
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 07:23:03 μμ »
Κωνσταντινε, θα εχεις οση βοηθεια θελεις!
Το επόμενο Panerai


Ωραια τα ερωτηματα σου, τωρα φευγω απο το σπιτι, αυριο ομως θα εχεις τις πληροφοριες σου.

Εκτος βεβαια αν μεχρι τοτε το δει καποιο αλλο παιδι και σου απαντησει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PAM13

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2058
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 08:04:04 μμ »
Αυτόματο θες η κουρδιστό;
Τα 44 και 47 μμ είναι τα πιο διαχρονικά και κλασικά πανέρια.
Και η submersible σειρά είναι πολύ ωραία να δεις. Luminor η radiomir προτιμάς;
Στα χρήματα που διαθέτεις έχεις παρά πολλές επιλογές και δημιουργικό πονοκέφαλο.. αν απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα μπορέσω να σου δώσω πιο σαφής πληροφορίες και μοντέλα σύμφωνα με το προσωπικό μου γούστο.
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 08:14:49 μμ »
Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης!! Απλά να κάνω μια διόρθωση το 233 που είναι GMT είναι 44αρι και όχι 47αρι. Η μηχανή του P 2002 βασίζεται στην Jaeger Lecoultre

Αποσυνδεδεμένος jbf

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 04:23:38 πμ »
Κατ'αρχάς ευχαριστώ θερμά και τους τρεις σας, για την άμεση απάντηση.
Η αγάπη για τα συγκεκριμένα ρολόγια φαίνεται, και αυτό με κάνει κι εμένα να αποζητώ σιγά-σιγά διάφορες συμπληρωματικές πληροφορίες.

Για παράδειγμα, μου ξέφυγε κάτι πολύ βασικό - η κάσα Radiomir 1940 είναι αυτή που δοκίμασα εχθές, και μου άρεσε πάρα πολύ. Τα straight lugs λοιπόν αυτής της κάσας μαζί με τη κανονική κορώνα, είναι οι πρώτες διαφορές με τα πιό 'dressy' Radiomir που φέρουν κωνική κορώνα και wire lugs.

Επίσης καταλαβαίνω ότι όλα τα Ραδιομίρια έρχονται σε 42, 45, 47 και 48 χιλιοστά μεγέθους κάσας. Και διάβασα και λίγο ιστορία για τον Giovanni Panerai που στα τέλη της δεκαετίας του 1930 προμήθευε το Ιταλικό Ναυτικό με πρωτότυπα του μοντέλου 2553 το οποίο είχε κουρδιστή Rolex μηχανή και dial βαμμένο στο χέρι, με την κάσα να φτιάχνεται κι αυτή από τη Rolex.

Μιά-δυό διευκρινήσεις.

Δεν έχω θέμα αυτόματο ή κουρδιστό.
Είχα και από τα δύο στη ζωή μου, σε διάφορες μάρκες βέβαια.
Καταλαβαίνω ότι γενικά μιλώντας, τα κουρδιστά είναι πάντα πιό λεπτά (ως κάσες) από τα αυτόματα.

Το 00753 που έχω τώρα στην κατοχή μου είναι κουρδιστό, με την πολύ ωραία βιδωτή κορώνα του. Όμορφο και βολικό το power reserve των 3 ημερών που διαθέτει, η κορώνα με βολεύει διότι είναι εύκολη στο πιάσιμο και κούρδισμα, αν υπήρχε power reserve indicator (εμπρός ή πίσω) θα ήταν ακόμη καλύτερα αλλά δεν πειράζει.

Tο ρολόϊ μου έτυχε, βρέθηκε στο δρόμο μου, πωλούσα ή αντάλλασσα ένα Grand Seiko automatic (ούτε spring drive ούτε Hi-Beat) και γνώρισα κάποιον ιδιώτη που είχε το συγκεκριμένο ΡΑΜ με τον οποίο τελικά έγινε το deal.

Πολλές φορές δεν ελέγχουμε απόλυτα τί θα μας έλθει ή πού θα καταλήξουμε, εκτός κι αν ψάχνουμε αποκλειστικά επί καιρό για πολύ συγκεκριμένο μοντέλο, που στην περίπτωσή μου εδώ δεν είναι το θέμα.

Επίσης τώρα που το θυμήθηκα, να γράψω επίσης ότι δεν με πειράζει αν το ρολόϊ έχει ή δεν έχει open back. Μετά από τόσα κομμάτια που αγόρασα και είχα την τύχη για χρόνια να έχω στην ιδιοκτησία μου, από Rolex και Panerai ως Patek και A. Lange-Söhne, δεν με νοιάζει πολύ τί γίνεται από πίσω.

Ο μηχανισμός να είναι αξιόπιστος, αν γίνεται το timekeeping να είναι σε λογικά πλαίσια (το πολύ +15"/μέρα), το power reserve να είναι από 55-72 ώρες (και 8 μέρες ακόμη καλύτερα), κι από 'κει και πέρα το ρολόϊ να φοριέται ωραία στον καρπό και να έχει κι ένα λιτό, όμορφο dial. Αυτά τα τρία τελευταία κοιτώ κι ευχαριστιέμαι με το μάτι μου καθημερινά, κι όχι αν ο όποιος πανέμορφος μηχανισμός είναι σαν πόλη.

Διάσταση - τα 47 χιλιοστά θα προτιμούσα να τα αποκλείσουμε διότι ήδη η κάσα των 45 χιλισοτών είναι οριακή, τη σηκώνω αλλά σε 47-άρι δύσκολα θα πάω, εξόν κι αν μου αρέσει πάρα πολύ το όποιο συγκεκριμένο μοντέλο ΡΑΜ.

Δημήτρη ευχαριστώ για την επισήμανση, ναι το 233 είναι αυτό που πρέπει να είχα, δεν είναι 47-άρι. Σωστά. Θυμάμαι τότε κοιτούσα έντονα το 47-άρι με το υποβρύχιο μόνο (σκέτο) στο dial, νομίζω Ραδιομίρι και γνωστό μάλιστα ήταν εκείνο το μοντέλο. Δεν το πήρα, ήταν και παραμένει μεγάλο.

Επειδή τώρα προχωρώ ικανοποιημένος με το 00753, το επόμενο θα κοιτάξω να είναι με άλλου τύπου κάσα - και η πρώτη προτίμηση είναι κάσα Radiomir 1940 45mm γιατί και μου αρέσει αλλά και κάθεται καλά.

Αναφορικά με τα Luminor, και αυτά μου κάθονται ωραία και αν δω κάτι που μου αρέσει και είναι και σε ανταγωνιστική τιμή, δεν έχω θέμα να μην το επιλέξω. Όλα είναι τί θα βρεθεί την όποια δεδομένη στιγμή, από ποιό κανάλι, σε τί τιμή, είναι ρευστό το πράγμα και για αυτό το λόγο κοιτάμε γενικά διάφορες προτεινόμενες επιλογές.

Κάσα bronze αποκλείεται, δεν θέλω ούτε να βλέπω ούτε να ακούω για πράγματα από μπρούτζο, ξυράφια, ρολόγια ή ό,τι άλλο. Δεν μου αρέσει προσωπικά αυτή η πατίνα που κάνουν, και το καθάρισμα/γυάλισμα που θέλουν μετά.

Παλαιότερα στη Σιγκαπούρη είχα δοκιμάσει δύο φορές και χρυσό Πανέρι - μία φορά στη boutique και άλλη μία ένα μεταχειρισμένο. Μου άρεσε πολύ, και είμαι πάντα ανοικτός αν δω ότι μπορώ να βρω ένα όμορφο κομμάτι σε καλή τιμή. Έχω καλό και πάρα πολύ έμπιστο dealer στη Σιγκαπούρη που μπορεί να μου φέρει ό,τι θέλω αλλά για να γίνει αίτημα "...φέρε μου αυτό..." θα πρέπει να συμπέσουν αρκετοί παράγοντες.

Δηλαδή θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ένα χρυσό Πανέρι μεταχειρισμένο δεν έρχεται με καπέλο τη σήμερον εποχή, να μας αρέσει το μοντέλο, να ξέρω ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα έχω πάλι ταξίδι Σιγκαπούρη ώστε να το παραλάβω, να μπορεί να το βρει και να είναι σίγουρος ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, κλπ.

Γι'αυτό όταν γράφω ότι δεν ελέγχουμε πάντα το πού θα πάνε τα πράγματα, αυτό εννοώ, ειδικά όταν ψάχνεις για ανταγωνιστικό μεταχειρισμένο. Τώρα αρχές Φεβρουαρίου θα είμαι στη Σιγκαπούρη για 4-5 μέρες, και μπορώ να δοκιμάσω αλλά και να παραγγείλω, όμως μου λείπουν οι εμπειρίες και η γνώση πάνω στα Πανέρια. Δεν ξέρω τιμές, δεν ξέρω μοντέλα. Για αυτό λοιπόν προσπαθώ να κτίσω κάποιο υπόβαθρο ώστε να προσαρμόσω το όποιο πιθανό απόκτημα στα δικά μου χαρακτηριστικά και προτιμήσεις, αντί να πάρω το πρώτο που θα βρεθεί μπροστά μου και να προσαρμόζομαι εγώ σε αυτό για χρόνια....


Αποσυνδεδεμένος jbf

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 12:55:14 μμ »
Έγερση 05:30 νωρίτερα σήμερα για άσκηση, λίγο διαλογισμό, κλπ.
Και στις 07:30 βουρ με το αυτοκίνητο σε dealer που είναι 100χλμ από εδώ.

Είχε τα πάντα, ό,τι μοντέλο του έλεγα το έπιανε με το δεξί του χέρι και το είχα μπροστά μου για δοκιμή (Rolex από παλιά 40-ετίας ως τωρινά Explorer II και Sub με μισά stickers). Πολύ στοκ, κυρίως ως €30-40k, όχι αστρονομικά Patek και Greubel Forsay που είδα εχθές στα πεταχτά που πέρασα από το Watchbox...

Είδα αρκετά κομμάτια από όλες τις μάρκες, δεν ψώνισα, θα ξαναπάω σε 10 μέρες που έχω άδεια. Πανέρια είχε 5-6 κομμάτια. Πάρα πολύ στοκ Rolex, μιλάμε για ατελείωτες βιτρίνες, πάρα πολλά Milgauss, κλπ.

Το κάτωθι Πανέρι το βάζω ενδεικτικά. Ωραίο στον καρπό, νομίζω το είχε €7,500 πριν την όποια μικρή (θα έλεγα) έκπτωση.

Έβαλα επίσης Reverso Tribute Moonphase (Duoface GMT) πάλι στα €7,500 - αυτό έχει €13k στη boutique αν δεν απατώμαι.

https://i.postimg.cc/PJhf7cX2/storage-emulated-0-DCIM-convert-tmp-files-IMG20230122092637-20230122143613.jpg
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai


https://i.postimg.cc/kGn9sbsH/storage-emulated-0-DCIM-convert-tmp-files-IMG20230122092640-20230122143613.jpg
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai


https://i.postimg.cc/3RjY2BXp/storage-emulated-0-DCIM-convert-tmp-files-IMG20230122092646-20230122143613.jpg
Το επόμενο Panerai
Το επόμενο Panerai


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8487
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 12:58:52 μμ »
Κωνσταντινε καλημερα,

λοιπον ας προσπαθησω να δωσω απαντησεις στις αποριες σου.

Κατ αρχην οντως εδω και καποιο καιρο η εταιρεια εχει νστραφει σε inhouse μηχανισμους οι οποιοι εχουν αντικαταστησει τους unitas.
Bεβαια να μη μας διαφευγει οτι εδω και πολλα χρονια unitas ειχαν μονο τα base models της.
Η Ρ.6000 λοιπον ηρθε για να αντικαταστησει αυτους τους μηχανισμους στα βασικα μοντελα της Πανεραι.
Και μεχρι στιγμης εχουν βρεθει αξιοπιστοι, χωρις προβληματα και με καλη χρονομετρια.
Η Ρ.4000 ειναι ο πρωτος μηχανισμος με εκκεντρο ροτορα (αρα αυτοματος) που δημιουργηθηκε απο την Πανεραι.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχει μικροτερη διαμετρο και να ειναι πολυ πιο λεπτος  (αν θυμαμαι καλα λιγο κατω απο 4mm).
Η διαφορα του 4001 ειναι η ημερομηνια και η λειτουργια GMT.

Οπως ειπες η κασα ραδιομιρ με lugs luminor ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια που αναφερεται σαν radiomir 1940.
Kατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι εξαιρετικα πανερια, συνδυαζουν την elegance κασα των radiomir (εστω σε μεγαλο βαθμο) με την ευκολη αλλαγη λουριων.
Και το λεω αυτο, γιατι στα κλασικα radiomir απαιτειται μια μικρη εξοικιωση με την αλλαγη των λουριων.
Βεβαια το λεω εγω που αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα πανερια μου ειναι κλασικα radiomir!! :) :)

Οσον αφορα το μεγεθος, μαλλον ανηκω στους σκληροπυρηνικους. Θεωρω οτιδηποτε μικροτερο απο 44mm μη αποδεκτο  :P , με προτιμηση στα 47αρια.
Δεν μπορω ομως να μην παραδεχθω οτι και τα μικροτερα εδωσαν ωθηση στις πωλησεις της Πανεραι και τελος παντων υπαρχει αρκετος κοσμος που επιθυμει κατι μικροτερο.
Μαλιστα η εταιρεια μας γνωστοποιησε οτι τεινει να αποσυρει σιγα-σιγα τα 47αρια απο την τρεχουσα συλλογη.

Το αποτελεσμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη η Πανεραι εχει πολυ μεγαλη γκαμα ρολογιων, σε πολλα μεγεθη. Μεγεθη για ολους τους καρπους!!!
Επομενως ειναι σιγουρο οτι θα βρεις αυτο που θα σου κινησει το ενδιαφερον.

Και βεβαια για οτιδηποτε θελησεις ...... εδω ειμαστε!! ;) :m0121:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2908
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 01:22:34 μμ »
Κωνσταντίνε το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να αποκτήσεις έναν μπούσουλα αναφορικά με τα references της Panerai.
Σου παραθέτω ένα λινκ που έχει όλα τα references της Panerai χωρισμένα ανά σειρά ή να πω καλύτερα ανά στυλ κάσας.

https://watchbase.com/panerai

Από τη στιγμή που μιλάς κυρίως για μεταχειρισμένο και έχεις αρκετούς dealers στους οποίους μπορείς να απευθυνθείς, νομίζω ότι καλό θα είναι να πας ακριβώς σε αυτό που σου αρέσει και όχι να κάνεις μια επιλογή χλιαρή απλώς επειδή βρέθηκε στο δρόμο σου.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το 233.
Αν δεν είναι δηλαδή αυτό που είχες, θα έλεγα ότι αξίζει να το δεις και να το φορέσεις. Θα το νιώσεις πολύ ανώτερο από όλα τα base κουρδιστά references.
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος jbf

  • Paneristi 42mm
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 01:54:22 μμ »
Ευχαριστώ και τους δυό σας.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • Paneristi 45mm
  • ***
  • Μηνύματα: 235
Απ: Το επόμενο Panerai
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 06:56:38 μμ »
Κωνσταντίνε το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να αποκτήσεις έναν μπούσουλα αναφορικά με τα references της Panerai.
Σου παραθέτω ένα λινκ που έχει όλα τα references της Panerai χωρισμένα ανά σειρά ή να πω καλύτερα ανά στυλ κάσας.

https://watchbase.com/panerai

Από τη στιγμή που μιλάς κυρίως για μεταχειρισμένο και έχεις αρκετούς dealers στους οποίους μπορείς να απευθυνθείς, νομίζω ότι καλό θα είναι να πας ακριβώς σε αυτό που σου αρέσει και όχι να κάνεις μια επιλογή χλιαρή απλώς επειδή βρέθηκε στο δρόμο σου.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το 233.
Αν δεν είναι δηλαδή αυτό που είχες, θα έλεγα ότι αξίζει να το δεις και να το φορέσεις. Θα το νιώσεις πολύ ανώτερο από όλα τα base κουρδιστά references.
Συμφωνω και εγω στο 233 σαν εξαιρετικη επιλογη στα 44μμ....Το μονο π θα με προβληματιζε ειναι το πιθανο σερβις...Να μ πεις και τα υπολοιπα π φοραν ινχαους πλεον ποσο φθηνοτερο σερβις ναχουν..
Αλλιως θα πηγαινα σε καποιο sub 44αρι...


Sent from my iPhone using Tapatalk