Αποστολέας Θέμα: Το πρωτο...  (Αναγνώστηκε 13137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

_batman_

  • Επισκέπτης
Το πρωτο...
« στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 12:41:27 πμ »
Καλησπερα και παλι! Ανοιγω ενα νεο θεμα που καλο ειναι να υπαρχει για τα νεα ατομα και τους καινουργιους στην παρεα που δεν εχουν ακομα Πανερι, οπως εγω!!

Δε σημαινει οτι ειμαι ετοιμος για αγορα ακομα, αν και παντα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο μιας και ενα αρκετα σεβαστο ποσο υπαρχει απλα περιμενω το καταλληλο timing, αν και η λογικη λεει αρχες Μαρτιου 2017 και αν μπορεσω...

αλλα οπως και να χει εγω θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, εξαλλου ειστε ατομα με αρκετα πανερια στην συλλογη η εχουν περασει απο εσας αρκετα πανερια ετσι ωστε να μπορειτε να δωσετε μια συμβουλη

απλα να αναφερω οτι τα pam που με τρελενουν ειναι 112,372,243 και φυσικα με το 112 να ειναι η πρωτη μου επιλογη, βεβαια ποτε δε ξερεις...

λοιπον για να ακουσουμε τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Paneristi 47mm
  • ****
  • Μηνύματα: 384
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 07:59:36 μμ »
Θα ειχε μεγαλο ενδιαφέρον να ακούσουμε απο εδω τις προτάσεις σας για εμας τους πρωτάρηδες!!!
ΑΝ ηταν να αγοράσουμε το πρώτο μας πανέρι ..... ποιο θα ηταν αυτο;
Εσεις τι λετε;
Υ.γ
Λατρεύω 587 , 690,01000
Αλλα ο καρπός μικρός
γύρω στα 17
Το πρωτο...



GK                                          iPhone

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 08:05:43 μμ »
Μητσάρα ούτε που το είδα το ποστ σου για να σχολιάσουμε, σόρι!

Δικιά μου άποψη είναι η εξής. Μαζεύεις λεφτά, τα βάζεις στην άκρη και όποτε σκάσει ευκαιρία την χτυπάς. Είτε σε καινούριο είτε σε μεταχειρισμένο. Τουλάχιστον εγώ έτσι έπραξα οταν ήταν να πάρω πανέρι. Για το logo πηγαινα και μου κατσε άλλη ευκαιρία και προχώρησα γιατι τα είχα στην ακρή για πανέρι.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Συνδεδεμένος gerogian

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 8460
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:37:50 μμ »
Μπατμανακο μου, σορρυ κι απο μενα, μου διεφυγε εντελως.

Ισως να μην ειμαι ο πιο καταλληλος να σου πω, γιατι η δικη μου πρωτη επιλογη μονο mainstream  δεν μπορει να χαρακτηρισθει.
Το 359 μαλλον ειναι λιγο ασυνηθιστη πρωτη αγορα πανεριου, αλλα μπορω να σου πω οτι δεν το εχω μετανοιωσει.
Βεβαια μεγαλο ρολο εχει παιξει το γεγονος οτι εχουν ερθει στη φαμιλια και αλλα πιο χαρακτηριστικα πανερια, δεν ξερω πως θα αισθανομουνα μονο με αυτο.

Μετα απο αρκετο καιρο ενασχολησης λοιπον, σημερα θα ελεγα οτι τα base μοντελα και κυριως τα logo, καλο ειναι να αποτελουν το 1ο πανερι ενος νεου πανεριστα.
000 & 380 & 005 ειναι καλες και προσιτες  επιλογες.
Γιατι σημαντικο ρολο παιζει και το οικονομικο, αναλογα με το διαθεσιμο μπατζετ, αλλαζουν και οι στοχοι.
Εαν το μπατζετ επιτρεπει και το χερι αντεχει, 47αρι πανερι ειναι τελεια επιλογη. Και σε αυτα τα μετρα υπαρχουν καταπληκτικες προτασεις.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Mixalhs

  • Paneristi 47mm
  • ****
  • Μηνύματα: 411
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 01:04:11 μμ »
Μητσάρα ούτε που το είδα το ποστ σου για να σχολιάσουμε, σόρι!

Δικιά μου άποψη είναι η εξής. Μαζεύεις λεφτά, τα βάζεις στην άκρη και όποτε σκάσει ευκαιρία την χτυπάς. Είτε σε καινούριο είτε σε μεταχειρισμένο. Τουλάχιστον εγώ έτσι έπραξα οταν ήταν να πάρω πανέρι. Για το logo πηγαινα και μου κατσε άλλη ευκαιρία και προχώρησα γιατι τα είχα στην ακρή για πανέρι.

Κωστα συμφωνώ μαζί σου αλλα επειδή παρατηρώ τις τιμές στα μεταχειρισμένα θεωρώ οτι δεν υπάρχουν ευκαιρίες ! Οι περισσότεροι τα δίνουν σε τιμές που μπορεις να τα παρεις καινούργια διεκδικώντας έκπτωση . Αν βρεθεί κανενα να ειναι λιγο χαμηλότερα θα ειναι τόσο μικρή η διαφορά που παλι θα σκεφτείς δεν δίνω 100-200 παραπάνω να το παρω καινούργιο !
Μήπως κοιτάω σε λαθος πλευρά ;;;

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2892
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:57:56 μμ »
Κωστα συμφωνώ μαζί σου αλλα επειδή παρατηρώ τις τιμές στα μεταχειρισμένα θεωρώ οτι δεν υπάρχουν ευκαιρίες ! Οι περισσότεροι τα δίνουν σε τιμές που μπορεις να τα παρεις καινούργια διεκδικώντας έκπτωση . Αν βρεθεί κανενα να ειναι λιγο χαμηλότερα θα ειναι τόσο μικρή η διαφορά που παλι θα σκεφτείς δεν δίνω 100-200 παραπάνω να το παρω καινούργιο !
Μήπως κοιτάω σε λαθος πλευρά ;;;


Μιχάλη όλα σχετικά είναι...

Υπάρχουν ευκαιρίες, υπάρχουν νορμάλ τιμές, υπάρχουν και οι υπερβολές.
Όπως επίσης και στα καινούρια έχω καταλάβει ότι παίζει με την περίπτωση. 10 άτομα μπορεί να πάρουν 10 διαφορετικές τιμές για το ίδιο ρολόι...
Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:58:15 μμ »
Κωστα συμφωνώ μαζί σου αλλα επειδή παρατηρώ τις τιμές στα μεταχειρισμένα θεωρώ οτι δεν υπάρχουν ευκαιρίες ! Οι περισσότεροι τα δίνουν σε τιμές που μπορεις να τα παρεις καινούργια διεκδικώντας έκπτωση . Αν βρεθεί κανενα να ειναι λιγο χαμηλότερα θα ειναι τόσο μικρή η διαφορά που παλι θα σκεφτείς δεν δίνω 100-200 παραπάνω να το παρω καινούργιο !
Μήπως κοιτάω σε λαθος πλευρά ;;;
Πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες Μιχάλη. Και οι ευκαιρίες είναι δύσκολο να βρεθούν γι'αυτό και είναι ευκαιρίες. Και όταν τις βρεις πρέπει να πυροβολήσεις άμεσα, γι'αυτό ανέφερα και το να έχεις την καβάτζα στην άκρη. Εχω βρει πολλές φορές ρολόγια στην Ευρωπαική αγορά που τα θεωρούσα στα μάτια μου μεγάλες ευκαιρίες. Σε μερικά έκανα την κίνηση, σε μερικά δεν πρόλαβα και σε μερικά έκανα πίσω. Με τον καιρό μαθαίνεις και να φιλτράρεις σωστά τις αγγελίες.

Κι ένα παράδειγμα. Για μένα ευκαιρία είναι να πάρει ένας γνωστός πανερίστι ένα ρολόι, να μην του κάθεται καλά και να το πουλάει αφόρετο μετά απο 3 μήνες 1000 Ευρώ κάτω.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2892
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:15:10 μμ »
Πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες Μιχάλη. Και οι ευκαιρίες είναι δύσκολο να βρεθούν γι'αυτό και είναι ευκαιρίες. Και όταν τις βρεις πρέπει να πυροβολήσεις άμεσα, γι'αυτό ανέφερα και το να έχεις την καβάτζα στην άκρη. Εχω βρει πολλές φορές ρολόγια στην Ευρωπαική αγορά που τα θεωρούσα στα μάτια μου μεγάλες ευκαιρίες. Σε μερικά έκανα την κίνηση, σε μερικά δεν πρόλαβα και σε μερικά έκανα πίσω. Με τον καιρό μαθαίνεις και να φιλτράρεις σωστά τις αγγελίες.

Κι ένα παράδειγμα. Για μένα ευκαιρία είναι να πάρει ένας γνωστός πανερίστι ένα ρολόι, να μην του κάθεται καλά και να το πουλάει αφόρετο μετά απο 3 μήνες 1000 Ευρώ κάτω.


Κώστα είμαστε βέβαια και σε μία αγορά που η προσφορά είναι συγκεκριμένη...

Sto chrono βρίσκεις καινούρια σε Ιταλία και Γερμανία το 590 γύρω στα 4.950 και το 372 στα 6.400.
Από μαγαζί εδώ μου φαίνεται αδύνατο να πάρεις τέτοια τιμή κυρίως γιατί και αυτοί που τα πουλάνε ξέρουν και οι ίδιοι ότι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Once a Paneristi, always a Paneristi

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • Paneristi Team
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2177
Απ: Το πρωτο...
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 07:43:55 μμ »

Κώστα είμαστε βέβαια και σε μία αγορά που η προσφορά είναι συγκεκριμένη...

Sto chrono βρίσκεις καινούρια σε Ιταλία και Γερμανία το 590 γύρω στα 4.950 και το 372 στα 6.400.
Από μαγαζί εδώ μου φαίνεται αδύνατο να πάρεις τέτοια τιμή κυρίως γιατί και αυτοί που τα πουλάνε ξέρουν και οι ίδιοι ότι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Στράτο, πάντα μιλάω για την ευρωπαϊκή αγορά και είμαι σίγουρος ότι συμφωνείς, είτε σε μεταχειρισμένο είτε σε καινούριο, υπάρχουν ευκαιρίες. Αυτό προσπάθησα να καταγράψω και στο θέμα για τα διαθέσιμα ρολόγια απ'την ευρωπαική αγορά.
From AB on 2020-07-20 16:18:
"Dear all Paneristi Hellas,
Let me say that I am emotion seeing what u did for this fantastic brand. Each detail is take inspiration from the story and from your passion. I will keep every think in my special memory.What to say? Well made, we’ll done well passion."

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Paneristi Club
  • Paneristi Egiziano
  • *****
  • Μηνύματα: 2892
Το πρωτο...
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 07:51:57 μμ »
Βρε συμφωνω, τα εχουμε πει και παλιοτερα εμεις...

Αλλα σε τετοια ποσα Κωστα, δυσκολα κανεις αγορα απο εξω. Μονο αν το συνδυασεις με ταξιδι οπως κανει ο Σπυρος που ειναι Φλωρεντια καθε τρεις και λιγο
Το πρωτο...
Το πρωτο...
Το πρωτο...
Το πρωτο...


Βεβαια αν σκεφτεις και τους αριθμους παραγωγης των Panerai, σε μερικα χρονια τα πραγματα θα ειναι δυσκολα ακομη και οταν μιλαμε για ευρωπαικη αγορα.

Κατ'εμε η Panerai διαθετει πολλα future classic ρολογια. Καποια κυκλοφορουν ακομη, αλλα ειναι ηδη discontinued...


Sent by someone else.
Once a Paneristi, always a Paneristi